Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, ev ve eşyaları yangın, su baskını, hırsızlık gibi öngörülemez olaylara karşı korumak isteyenlerin tercih ettiği sigorta türüdür.Konut sigortası, evinizde ortaya çıkabilecek risk ya da hasarlarda masrafın ağır yükünü üstlenir.Ev sahibi ya da kiracı olmanız fark etmeksizin konut sigortasının size sunduklarından yararlanabilir, öngörülemez olaylara karşı hem evinizi hem de ekonominizi koruyabilirsiniz.

Konut Sigortası Poliçesi Nedir?

Sigorta poliçesi, sigorta yaptıran kişi ile sigorta yapan şirket arasında kabul edilen teminat bilgilerinin açıklandığı anlaşmadır. Prim tutarı, teminat tutarları, sigorta başlangıç ve bitiş tarihleri, teminat dışı haller gibi yararlı diğer bilgileri içerir. Konut sigortası poliçesi de meskenlerin olası risklere karşı teminat altına alındığı, limitlerin ve risklerin açıklandığı belgedir.

Konut Sigortası Avantajları Nelerdir?

Konut Sigortası öngörülemez risklere karşı evinizi ve eşyalarınızı güvence altına alır. Ev sahibiyseniz evinizi ve eşyalarınızı, kiracıysanız eşyalarınızı korumanın güvenli yolu konut sigortasıdır. Yangın, hırsızlık, su baskını gibi olumsuz durumlarda zararınızı limitler dahilinde karşılar, bütçenizi korur. Risk almayarak önlem almayı seçmiş olmak başlı başına avantajdır.

Fibasigorta Konut Sigortası ile varlığımızı hissetmek için hasar olmasını beklemek zorunda değilsiniz. Cam kırılmasından çilingir hizmetine hasar olmadan da ihtiyaçlarınız için Fibasigorta Asistans Hizmetinden ücretsiz yararlanırsınız.

Konut Sigortası Zorunlu mu?

Konut sigortası zorunlu değil, isteğe bağlı sigorta ürünleri arasında yer alır. Ana ve ek teminat seçeneklerinin geniş kapsamlı olması sayesinde her an güvende hissetmek isteyenlerin tercihidir.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

  • Sel ve Su Baskınları: Birden bire metrekareye ani yağış başladığında taşan dereler, kanalizasyonlar su baskını ve sele neden olursa ya da farklı durumlar gerçekleşirse teminat altındadır.
  • Yer Kayması: Sel, toprak kayması gibi farklı olaylar nedeniyle binanız hasar aldığında güvenceniz olur.
  • Deprem ve Yanardağ Püskürmesi: Zorunlu Deprem Sigortası kapsamı ve limitleri dışında kalan deprem hasarları ve yanardağ püskürmesi zararları teminat altındadır.
  • Kar Ağırlığı: Kar yağışı nedeniyle çatı çökmesi, buz ve karın binaya zarar vermesi, eşyaların hasar alması durumunda teminat devreye girer.
  • Fırtına: Yağış, dolu, kar, rüzgar gibi fırtınada meydana gelen hasarlar sonucu cam kırılması, eşya zararları, yapısal hasarlar meydana geldiğinde sigorta kapsamındadır.
  • Patlama, Yangın, İnfilak: Sigorta poliçesinde teminat altına alınan ve kapsam dahilindeki nedenlerle yanıcı ve patlayıcı hasarlara karşı maddi güvenceniz olur.
  • Toplu Halk Hareketleri: Grev, lokavt, isyan, terör gibi kalabalık grupların taş atma, yanıcı madde fırlatma, saldırması sonucu evinizde oluşan zararlar sigorta kapsamındadır.
  • Sağlık, Hukuk, Sorumluluk: Evde yaşanan bir kaza sonucu sağlık hizmeti almak, davalarla uğraşmak karşı karşıya kalmak mümkün. Bu durumda sigorta poliçesinde yer alan teminatlar kapsamında sorumluluğu üstlenerek mali, hukuksal destek sunar.
  • Hırsızlık: Evinizde, hızsızlık sonucu gerçekleşebilecek zararlarda eşyalarınızı güvence altına alabilirsiniz.
  • Asistans Hizmetleri: Cam kırılması, tesisat arızaları, çilingir hizmetleri gibi anlık olarak desteğe ihtiyaç duyduğunuz anlarda poliçenizde belirtilen asistans hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Konut Sigortası Depremi Karşılar mı?

Ev sahibiyseniz ve DASK yaptırdıysanız olası deprem riski gerçekleştiğinde konut sigortası da devreye girer. DASK limitlerini aşan hasarlar konut sigortası deprem teminatı kapsamında, limitler ölçüsünde karşılanır.

Konut sigortası teminatları kapsamlı olarak düzenlendiği için DASK’ın yetersiz kaldığı noktada hayati önem taşır. Olası depremlerde binanızın aldığı hasar DASK limitlerini aşarsa konut sigortanız teminatlar dahilinde masrafı üstlenir. Ayrıca DASK eşyalar ve binanın diğer değerlerine gelen zararı karşılamaz, konut sigortası yaptırmak ise limitler dahilinde güvence sağlar. DASK Nedir diye merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

Fibasigorta Konut Poliçesi ile İster kiracı olun ister ev sahibi ihtiyacınıza özel hazırlanan teminatlardan yararlanın. Siz ilk adımı atmaya karar verin, kolay ve ihtiyaca yönelik profesyonel hizmeti bize bırakın.

Fiba Sigorta

YAYINLAMA

2 Şubat 2024

Fiba SigortaGeleceğin sigortacılık anlayışına bugünden güçlü bir adım. Yenilikçi hizmetler ve geleneksel hizmetlere yenilikçi bakış açısı.
444 52 02
Fibasigorta uygulamasını indir
App StoreGoogle Play StoreAppGallery
XLinkedinFacebookInstagram