Dask ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Konut güvenliğini sağlamak için DASK ve Konut Sigortası birlikte daha güçlüdür. Evinizi ve bütçenizi olası kötü durumlarda maddi hasardan korur. Ancak, iki farklı sigorta türü olduğu için aralarında bazı farklar bulunmaktadır. Bu farkları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Zorunlu Deprem Sigortası (DASK): Sadece deprem ve depreme bağlı olarak gelişen yangın, infilak, tsunami, yer kayması durumlarında devreye girer. Konut sigortası depreme ek olarak su baskını, sel, hırsızlık gibi birçok farklı olayda ortaya çıkan zararı teminat altına alır.
  • DASK: Bina hasar aldığında konut sahibinin yaşadığı maddi kaybı azaltmak amacıyla yapılır. Konut sigortası binanın yanı sıra eşyalar, aile üyeleri, komşular için de geniş kapsamlı teminat sunar.
  • DASK: Deprem sigortası teminatları resmi olarak belirlendiği için değiştirilemez. Konut sigortası teminatları sigorta yaptıran kişinin talebi doğrultusunda düzenlenebilir.
  • Konut Sigortası: İptal konusunda DASK ve konut sigortası farklı seçenekler sunar. DASK zorunlu olduğu için iptal edilemez, iptali için belli şartları vardır. Konut sigortasını yenilemek ve iptal etmek tercihinize bağlı olsa da her zaman aktif tutarak risklere karşı hazırlıklı olmanızı sağlar.
  • Konut Sigortası: Deprem sigortasının zarar durumunda ödeme yapılacak tavan ve taban limitler resmi olarak belirlenir. Konut sigortası limitlerini ve kapsamını kendiniz belirleyebilirsiniz.
  • Konut Sigortası: Zorunlu deprem sigortası prim tutarı resmi olarak açıklanan bölgesel katsayılar ve evin metrekaresine göre değişir, hesaplama yöntemi sabittir. Konut sigortası primleri anlaşmaya eklediğiniz ek teminatlar ve tercihlerinize göre değişme imkanına sahip olduğundan bütçeye göre ayarlanabilir.
  • DASK: DASK poliçesi teminatları Doğal Afetler Sigortaları Kurumu tarafından sunulur, poliçe düzenleme yetkisi ise sigorta şirketlerindedir. Konut sigortasında ise teminatı veren sigorta şirketleridir.
  • DASK: DASK sadece konut sahibi için geçerlidir. DASK'ı kiracı yaptırmış olsa dahi olası deprem sonucu oluşan hasar ödemesi sadece ev sahibine yapılır. Konut sigortası ise kiracılar ve ev sahipleri tarafından yaptırılabilir.
  • DASK: DASK yaptırmak zorunludur, ancak Konut Sigortası isteğe bağlıdır.

"Dask Nedir" daha fazla bilgi almak isterseniz içeriğimize göz atabilirsiniz.

Konut Sigortası DASK Yerine Geçer mi?

DASK ve konut sigortası birbirinden farklı sigorta ürünleri olduğu için birbirinin yerine geçmez. Konut Sigortası, deprem sırasında oluşan hasarın DASK limitlerini aşan kısmını poliçe limitleri dahilinde karşılar.

"Konut Sigortası Nedir?" içeriğine göz atarak konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Neden Konut Sigortası Tercih Etmeliyim?

Konut sigortası geniş teminat seçenekleri ile sizi yangından hırsızlığa, boru patlamasından açılan davalara kadar pek çok ihtimale karşı korur. Kiracı olmanız konut sigortası satın almak için bir engel değildir. Ev sahibi olmasanız bile eşyalarınızı ve aile üyelerinizi evde yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı güvence altına alabilirsiniz. Konut sigortası poliçesinde yer verilen olumsuz durumlar nedeniyle meydana gelebilecek yaralanma, vefat ve sakatlık hallerinde güvenceniz olur.

Sıcak yuvanızda huzur dolu yıllar geçirmeniz için çalışıyor ve tüm kötü ihtimalleri sizin için düşünüyoruz. Konut sigortası ile yaşam kalitenizi ve rutinlerinizi korumak hiç de zor değil! Tek yapmanız gereken Fibasigorta web sitesi, online şube ya da mobil uygulama ile Konut Sigortası yaptırmak ya da yenilemek! Ayrıca DASK poliçeniz yoksa ya da yenilemenin zamanı geldiyse birkaç tık ile kolayca halledebilirsiniz.

Fiba Sigorta

YAYINLAMA

2 Şubat 2024

Fiba SigortaGeleceğin sigortacılık anlayışına bugünden güçlü bir adım. Yenilikçi hizmetler ve geleneksel hizmetlere yenilikçi bakış açısı.
444 52 02
Fibasigorta uygulamasını indir
App StoreGoogle Play StoreAppGallery
XLinkedinFacebookInstagram