Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko sigortasında hasarsızlık indirimi, sürücüler için önemli bir avantaj teşkil eden ve bir poliçe yenileme dönemini kapsayan uygulamadır.Hasarsızlık indirimi her yıl poliçe yenileme döneminde güncellenir ve hasarsız geçirilen yıl için indirim hakkı doğar.

Kasko hasarsızlık indirimi poliçenizi her yıl yenileyerek kullanabileceğiniz bir haktır. İlk yılın sonunda ortalama %30 indirimle başlar, her yıl artarak devam eder, 5. yılın sonunda %60 indirime ulaşır.

Trafikte seyir halinde, dururken ya da park halinde… Her an sizi bekleyen öngörülemez riskler olsa da kaskonuz varsa endişeye gerek yok! Trafik sigortası limitlerinin yeterli gelmediği her durum için kaskonuza güvenin. Tabi bu güvene sahip olmak için kaskonun süresini takip edip poliçe bitiminde yenilemelisiniz.

Şimdiye kadar kasko için farklı şirketleri tercih etmiş olsanız bile yenileme döneminde Fibasigorta’da hasarsızlık indirimini kullanın. Avantajlı fiyata profesyonel hizmetlerden yararlanıp güvenli şekilde yolculuğunuza devam edin.

Hasarsızlık İndirimi Şartları Nelerdir?

Kasko hasarsızlık indirimi için öncelikle poliçenizi zamanında yenilemeniz ve poliçe döneminizi hasar almadan kapatmanız gerekmektedir. Poliçenizi süresi bitiminde yenilerseniz mevcut basamağınız bir üst kademeye geçecektir. Poliçe yenilemeye devam ettikçe ve hasar almadıkça her yıl alacağınız indirim oranı arttığı için avantajlı fiyattan yararlanırsınız.

Hasarsızlık İndirimi Kademeleri Nelerdir?

Hasarsızlık indirimi devletin dikkatli sürücüleri ödüllendirdiği bir sistem olduğu için sigorta şirketleri de aynı anlayışı devam ettirir. Kasko yaptırdıktan sonra 12. ayın sonunda yılı hiç kaza yapmadan, daha doğrusu hasarsızlık indirimini bozmadan geçirirseniz poliçe yenilerken indirim hakkı kazanırsınız.

Kasko sigortasında hasarsız geçirilen yıllar basamak yerine poliçe yenileme yılları üzerinden değerlendirilir. Kasko yaptırmaya devam ettiğiniz her yıl indirim alırsınız. Poliçe yenilemeyi bıraktığınızda indirim oranı sıfırlanır.

Hasarsızlık Kademeleri

Kasko Yenileme Süresi İndirim Oranı
İlk 12 ay sonunda kasko poliçesi yenilerken (12-24 ay) %30
İkinci 12 ay sonunda kasko poliçesi yenilerken (24-36 ay) %40
Üçüncü 12 ay sonunda kasko poliçesi yenilerken (36-48 ay) %50
Dördüncü 12 ay sonunda kasko poliçesi yenilerken (48-60 ay) %60
Beşinci 12 ay sonunda kasko poliçesi yenilerken (60-72 ay) %65

Kasko hasarsızlık indirimi aracın yaşı, markası, değeri, kaza geçmişi gibi birçok faktöre göre değişebilir. İndirim oranları bu nedenle keskin sınırlara sahip değil, değişkendir. Hasarsızlık indirimini kasko yenilerken avantaja dönüştürmek istiyorsanız Fibasigorta Genişletilmiş Kasko ve Ekonomik Genişletilmiş Kasko seçeneklerimizi inceleyebilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Bozmayan Durumlar

Unutmayın ki kasko hasarsızlık indirimini korumanın yolu poliçeyi yenilemekten geçer. Hasarsızlık indirimi bozmayan ve indirim almaya devam edebileceğiniz durumlardan da bahsedersek:

  • Aracın iç ve dışında meydana gelen küçük çizik ve sıyrıklar
  • Sadece bir kerelik cam kırılması, radyo çalınması halleri
  • Kazada suçun 8/8 karşı tarafa ait olması ve kusurunuzun bulunmaması

Hasarsızlık İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Tüm poliçe sahipleri ilk poliçenin bitimi ile ikinci poliçenin yenilenmesi sırasında hasarsızlık indiriminden faydalanabilir. Tek şart poliçe süresi içerisinde hasarsızlık indirimini ortadan kaldıran hallerin gerçekleşmemiş olmasıdır.

Siz de hasarsızlık indiriminden faydalanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir konu var. Kaskonun süresi bittiğinde yenileme dönemini kaçırmadan, yani uzun bir ara vermeden tekrar yaptırmanız gerekli. Yenileme döneminde kasko alırsanız hak kaybına uğramadan indirimli oranlardan faydalanırsınız. Araç el değiştirmediyse, anlaşmanızı zamanında yenilediyseniz, kusursuz kaza yaşamadıysanız ve ödemelerinizi eksiksiz yaptıysanız kasko hasarsızlık indiriminiz korunur. Ayrıca Hasarsızlık Ek Koruma Teminatınız var ise poliçe süresinde bir kereye mahsus hasar bildirimi yapsanız bile, hasarsızlık indiriminizi kaybetmezsiniz.

Hasarsızlık İndirimi Nasıl Kaybedilir?

İndirimli fiyattan sigorta yenilemek varken daha fazla ödeme yapmayı kimse istemez. Bu nedenle hasarsızlık indirimini hangi hallerde kaybedeceğinizi bilmek kurtarıcı olabilir.

Kasko sigortası hasarsızlık indirimi poliçenin yenilenmemesi, aracın satılması, kaza yaşandığı için tazminat ödenmesi ve sözleşmenin feshedilme hallerinde kaybedilir. Hasarsız geçen ve yenileme boşluğu olmayan tüm kasko poliçeleri bir sonraki yıl üst kademe hasarsızlık hakkına sahip olur. Bu doğrultuda şirketlerin hasarsızlık koruma kural ve şartları da sigortalıya avantaj sağlar.

Hasarsızlık İndirimi Nasıl Öğrenilir?

Hasarsızlık indirimi hakkını sorgulamak için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) platformunu kullanabilirsiniz.

Hasarsızlık İndirimi Yeni Araçta Devam Ettirilebilir mi?

Hasarsızlık indirimi yeni araçta devam ettirilebilir. Hasarsızlık indirimi, araç ruhsat sahibine verilmiş bir hak olup, aracın değil kişinin geçmişine göre değerlendirilir. Hasarsızlık indirimi, şirketin hasarsızlık uygulama koşulları çerçevesinde devam ettirilebilir. Örneğin araç kullanım tarzının aynı olması, yenilemenin vadesinde yapılmış olması gibi kriterler mevcuttur. Sigorta Bilgi Merkezi verilerine indirim hakkı değerlendirilerek bu hak devam ettirilebilir.

“İyi ki” demek için kaskonuzu düzenli olarak yenileyin ve hasarsızlık indirim fırsatını kaçırmayın. Üstelik Fibasigorta ile kasko yaptırmak için uzun uğraşlara gerek yok! Fibasigorta web sitesi, online şube ya da mobil uygulama ile hızlı ve kolay yoldan Kasko sahibi olabilirsiniz.

Fiba Sigorta

YAYINLAMA

2 Şubat 2024

Mobil Kaza Tespit Tutanağı

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine ait Mobil Kaza Tespit Tutanağı uygulamasına aşağıdaki bilgilerle ulaşabilirsiniz.

Fiba SigortaGeleceğin sigortacılık anlayışına bugünden güçlü bir adım. Yenilikçi hizmetler ve geleneksel hizmetlere yenilikçi bakış açısı.
444 52 02
Fibasigorta uygulamasını indir
App StoreGoogle Play StoreAppGallery
XLinkedinFacebookInstagram