Adres Kodu (UAVT Kodu) Nedir?

Türkiye sınırları içinde bulunan, nüfusa dayalı adres sistemine kayıtlı tüm konutlara özel atanan numaraya “Adres Kodu” adı verilir.Adres kodu “UAVT Kodu” ve “DASK Adres Kodu” olarak da bilinir.Konuta özel olarak atanan ve kimlik numarası yerine geçen kod 10 haneli olarak düzenlenir.

Ulusal Adres Veri Tabanı baş harflerinden oluşan UAVT sistemine her taşınmazın verileri aktarılır. Ülkedeki her bir taşınmazın açık adres bilgilerini ulusal veritabanına kaydedilmesi zorunludur. Adres kodu, binada yer alan tüm bağımsız bölümlere özel olarak belirlenir.

İkametgah, nüfus kayıtları, sigorta anlaşması gibi farklı işlemlerin daha hızlı bir şekilde halledilmesi için kullanılır. Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) satın alma işleminde adres kodu zorunlu olduğu için “DASK Kodu” kullanımı yaygındır. Kişiye değil adrese özel atama yapılır. Böylece konut sahipleri ve kiracılar değişse bile evin adres kodunun aynı kalması, DASK düzenlenirken ortaya çıkabilecek hataları önler.

Adres Kodu (UAVT Kodu) Ne İşe Yarar?

Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri’nin 1 Mart 2013 tarihinde uygulamaya koyduğu adres kodu sayesinde her konutun açık adresine sistemden hızla ulaşılır. Abonelikler, sözleşmeler, tapu işlemleri gibi birçok farklı resmi süreç kimlik numarası yerine geçen kod sayesinde hızlı, kolay ve hatasız bir şekilde yapılır.

Doğal Afetler Sigortaları Kurumu (DASK) 2013 yılından beri adres kodunu deprem sigortası işlemlerinde zorunlu bilgi olarak talep eder. Bu nedenle DASK kapsamında hazırlanan anlaşmalar ve taşınmazla ilgili işlemlerde adres kodu olmadan işlem başlatılamaz. Kod sayesinde adres bilgilerinin yanlış ya da eksikliği sebebiyle oluşabilecek karışıklıklar önlenir, her konut için sadece bir adet DASK yapılır.

Dask nedir diye merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) ne işe yarar?

  • Ulusal Adres Veri Tabanı ve Mekansal Adres Kayıt Sistemi ile yetkili idareler ve sigorta şirketleri; adres bilgisi kullanılan sigorta, ikametgah değişimi, resmi evrak gönderimi gibi süreçleri hızlı, kolay yapar.
  • Adres değişikliği durumunda oluşabilecek sorunlar engellenir ve sisteme gerçek bilgiler işlenir.
  • İdari olarak kişisel adres değişimlerinde ikametgahın doğru adrese kaydedilmesi sağlanır.
  • Yeni adres üretimi sırasında oluşabilecek karışıklıklar ve hatalar engellenir.
  • Yeni ve eski adreslerin eşleştirilmesi, kayıt takibinin yapılması ve ortaya çıkan hataların çözümü kolaylaşır.
  • Yapı belgesi, ikametgah, zorunlu deprem sigortası gibi adrese dayalı işlemlerde süreci hızlandırır.

DASK Adres Kodu Sorgulama Neden Önemlidir?

Zorunlu deprem sigortası yapılırken adrese dayalı kod istenmesinin birçok faydası vardır. Öncelikle bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde yanlış adres bildirimi yapılması önlenir. Anlaşma düzenlenirken taşınmazın sisteme kayıtlı gerçek adresi ile yer tespiti hatasız şekilde yapılır. Bu sayede eksik, geçersiz ya da aynı adrese düzenlenen hatalı anlaşmalar nedeniyle sorun yaşamazsınız.

UAVT kodu, DASK poliçesi hazırlanırken konut bilgilerinin eksiksiz olmasını sağlar. Adres kodu bu karışıklıkların önüne geçerek tam da sizin meskeninizin sisteme kayıtlı bilgileri ile DASK düzenlenmesini sağlar.

Adres kodu önemli durumlarda yetkililerin yerinizi tespit etmesi için önemlidir. Olası bir deprem anında yetkililerin sistemden kayıtlı adresi kolayca bulmasını ve ulaşmasını sağlar.

DASK Adres Kodu Nasıl Öğrenilir?

DASK adres kodunu e-Devlet uygulaması, DASK resmi sitesi, Nüfus Genel Müdürlüğü, muhtarlık ve belediyelerden ücretsiz şekilde
E-Devlet Adres Kodu Öğrenme
T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresini kullanarak uygulamaya giriş yapın. Arama bölümüne “Adres No Öğrenme - NVİ Adres” yazın. Açılan ekranda ikamet adresinize özel kod en alttaki “NVİ Adres No” kısmında yer alır.
Muhtarlıktan Adres Kodu Öğrenme
Bağlı olunan belediye ya da muhtarlığa giderek adres kodunuzu öğrenme imkanınız bulunmaktadır.

DASK Adres Kodu Nasıl Sorgulanır?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) Yerleşim Yeri Sorgulama özelliğini kullanarak konuta atanan kimlik numarasını öğrenebilirsiniz. e-Devlet şifresine gerek kalmadan sadece konutun açık adresini kullanarak adres kodu bulmak mümkün. Resmi kaydınızın bulunmadığı evin adres kodu sorgulama işleminde bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Adres Kodu Olmadan Dask Yaptırılır mı?

Fibasigorta’da adres kodunu öğrenmek için uğraş vermeden, adres bilgilerinizle zahmetsizce DASK yaptırabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası satın almak için doğru yerdesiniz! Fibasigorta’nın dijital platformlarda sunduğu kolaylığın tadını çıkarın. Geleceğinizini ihtimallere emanet etmeden Fibasigorta ile zahmetsizce deprem riskine karşı önleminizi alabilirsiniz.

Fiba Sigorta

YAYINLAMA

2 Şubat 2024

Fiba SigortaGeleceğin sigortacılık anlayışına bugünden güçlü bir adım. Yenilikçi hizmetler ve geleneksel hizmetlere yenilikçi bakış açısı.
444 52 02
Fibasigorta uygulamasını indir
App StoreGoogle Play StoreAppGallery
XLinkedinFacebookInstagram