IMM (İhtiyari Mali Mesuliyet) Nedir?

İhtiyari Mali Mesuliyet(İMM), araç sahibinin üçüncü şahıslara verdiği maddi ve manevi zararları karşılayan bir teminattır.

Trafik sigortası limit ve teminatları aracınızı, sizi belki de ailenizi bekleyen yüksek hasarlı kaza risklerine karşı yeterli değildir. Sizi trafikte her duruma karşı koruyacak kapsamlı bir ürün istiyorsanız ihtiyacınız olan kasko ve İMM teminatıdır. İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) alırsanız trafik sigortası limitlerini aşan, yüksek maddi kayıplı kazalarda ödemeyi siz değil, limitler dahilinde sigortanız üstlenir.

İMM Nasıl Alınır?

Trafikte risklere karşı korunmak için trafik sigortasının yetersiz kaldığı noktada kasko ve İMM teminatı devreye girer. İhtiyacınıza uygun İMM teminatını Kasko sigortanızla beraber satın alabilirsiniz.

Yüksek hasarlı kaza risklerine karşı korunmak, sağlık harcamaları ve tazminat taleplerine hazırlıklı olmak istiyorsanız Fibasigorta’dan İMM teminatı ile kasko yaptırın. Genişletilmiş Kasko veya Ekonomik Genişletilmiş Kasko yaptırıp Hızlı Destek Servisleri (HDS) ile işi her zaman uzmanına bırakın. Ücretsiz oto yıkama hizmeti, ücretsiz araç check-up ve akaryakıtta indirim gibi fırsatlardan da yararlanın. Kaskonuz sadece hasar anında sorumluluğu üstlenen bir ürün olmaktan daha fazlasını yapıp hayatınızı kolaylaştırsın.

İMM Kapsam Dışında Kalan Durumlar

Poliçelerde ihtiyari mali mesuliyet teminatları ve kapsam dışında kalan durumlar açıkça belirtilir. İMM kapsamı dışında kalan haller sözleşmede aksi belirtilmediği sürece şunlardır:

 • Sigortalının ve aracının uğrayacağı maddi, manevi zararlar
 • Aracı kullanan kişinin uğrayacağı maddi ve manevi zararlar için talepleri
 • Araç sahibi ve işleten arasındaki araç hasarından kaynaklanan talepler
 • Yedek akaryakıt haricinde farklı bir patlayıcı madde taşınması yüzünden oluşan infilak
 • Aracın onarım, bakım, değişiklikleri sonucunda kaza meydana gelirse oluşan masraflar
 • Yolcu bagajı gibi eşyalar dışında araçta taşınan malların aldığı zararlar
 • Poliçede belirtilen “taşınacak mallar” dışındaki taşınan ve çekilen unsurların zararları
 • Hız yarışı ve yarış güzergahındaki antrenmanlarda oluşan hasarlar
 • Çalıntı ya da gasp nedeniyle aracı işleten kişi dışındakilerin sebep olduğu zararlar
 • Çalıntı ve gasp araca bindiğini bilen yolcuların zarar talepleri
 • 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile açıklanan terör eylemleri ve ilişkili durumlarda sabotaj için kullanılan aracın neden olduğu hasarlar

Trafik sigortası sınırı sizin bitiş çizginiz olmasın! Fibasigorta ile İMM tutarı belirleyerek kolay yoldan Kasko satın alın, her zaman korunduğunu bilmenin rahatlığını yaşayın.

Fiba Sigorta

YAYINLAMA

2 Şubat 2024

Mobil Kaza Tespit Tutanağı

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine ait Mobil Kaza Tespit Tutanağı uygulamasına aşağıdaki bilgilerle ulaşabilirsiniz.

Fiba SigortaGeleceğin sigortacılık anlayışına bugünden güçlü bir adım. Yenilikçi hizmetler ve geleneksel hizmetlere yenilikçi bakış açısı.
444 52 02
Fibasigorta uygulamasını indir
App StoreGoogle Play StoreAppGallery
XLinkedinFacebookInstagram